En Yaygın GDO'lu Gıdalar


Bitkiler ve çiftlik hayvanları gibi genetiği değiştirilmiş organizmalar zaten süpermarketlerimizde bulunmaktadır. GM bitkileri, birçok insanın düşündüğünden çok daha yaygındır. İşte market alışverişi yaparken daha bilinçli olabilmeniz için en yaygın 10 GDO'lu gıdanın bir listesi.

En Yaygın GDO'lu Gıdalar
  • Soya: Piyasadaki soya fasulyelerinin %90'a kadarı, Round Up adı verilen bir herbisite karşı doğal olarak dirençli olacak şekilde genetik olarak modifiye edilmiştir. Herbisite karşı bu artan direnç, çiftçilerin yabani otları öldürmek için daha fazla Round Up kullanmasına izin verir. Ancak bu, yalnızca genetiği değiştirilmiş bir gıda ürünü değil, aynı zamanda daha fazla kimyasal yüklü bir gıda ürünü ile de sonuçlanmaktadır.
  • Mısır: Mısır yetiştiren ABD çiftliklerinin yarısı GDO'lu mısır yetiştiriyor. Bu mısırın çoğu insan tüketimi için kullanılacak. Genetiği değiştirilmiş mısır, kilo alımı ve organ bozulması da dahil olmak üzere sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.
  • Kanola Yağı : Kanola yağı, kolza tohumu yağından elde edilir. ABD'de satılan en kimyasal olarak değiştirilmiş yağlardan biri olarak kabul edilir.
  • Pamuk: Pamuk bile verimi ve hastalığa karşı direnci artırmak için genetik olarak modifiye edilmiştir. En çok endişe, pamuk yağı ile ilgilidir. Özellikle Hindistan ve Çin menşeli pamuk, kişisel sağlık için daha yüksek risk olarak kabul edilir.
  • Süt: Amerika Birleşik Devletleri'ndeki süt ineklerinin beşte birine, daha hızlı büyümelerine ve verimlerini artırmalarına yardımcı olmak için büyüme hormonları verildi. Bu hormonlar, bu ineklerin ürettiği bazı sütlerde bulunabilir. Bu büyüme hormonlarının insan vücudunun içinde hareket ettiği gösterilmiştir.
  • Şeker: Genetiği değiştirilmiş şeker pancarı 2009 yılında ABD pazarına sunuldu. Bu şeker pancarları, mısır gibi Roundup'a direnecek şekilde modifiye edildi.
  • Aspartam: Aspartam, birçok kişi tarafından şeker yerine kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. Aspartamın belirli kanserlerle olası bağlantısı da dahil olmak üzere vücuttaki güvenliği ile ilgili bazı sorular var. Aspartam genetiği değiştirilmiş bakterilerden üretilir.
  • Kabak: Genetiği değiştirilmiş kabak, böceklere karşı daha dirençli olmasına yardımcı olan toksik bir protein içerir. Bu tanıtılan insektisit, son zamanlarda hamile kadınlar ve fetüsler de dahil olmak üzere insan kanında bulunmuştur. Bu, bazı insektisitlerin parçalanıp vücuttan atılmak yerine vücudumuza girdiğini gösterir.
  • Sarı kabak: Sarı kabak da böceklere karşı dirençli olması için toksik proteinlerle modifiye edilmiştir. Bu bitki kabaklara çok benzer ve her ikisi de virüslere direnmek için modifiye edilmiştir.
  • Papaya: Genetiği değiştirilmiş papaya ağaçları 1999'dan beri Hawaii'de yetiştirilmektedir. Bu Papayalar Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da insan tüketimi için satılmaktadır. Bu papayalar, Papaya Ringspot virüsüne doğal olarak dirençli olacak ve ayrıca meyvenin olgunlaşmasını geciktirecek şekilde modifiye edilmiştir. Olgunlaşmayı geciktirmek, tedarikçilere meyveleri süpermarketlere göndermeleri için daha fazla zaman verir.

Bunlar süpermarkette bulunan en yaygın GDO'lu gıdalardan sadece 10 tanesidir. Şu anda satılık ve pazar için yetiştirilmekte olan pek çok başka var. GDO güvenliği henüz kesin değil , bu nedenle ondan uzak durmak istiyorsanız, gıdaların organik veya GDO'suz olduğunu gösteren bir etikete her zaman dikkat edin.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.