Çekirdeksiz Karpuz GDO'lu Mu?


Tüm canlılar gibi, yediğimiz ekinlerin de hücrelerinin çekirdeğinde kromozomlar bulunur. Genetik bilgilerinin depolandığı yer burasıdır. 

Çekirdeksiz Karpuz GDO'lu Mu?

Farklı organizmaların farklı sayıda kromozomları ve bu kromozomların farklı sayıda kopyaları vardır. Örneğin, çoğu insan diploid yaratıklardır. Toplamda 46 olmak üzere genellikle 23 kromozomun iki kopyasına sahibiz. 

Çekirdeksiz karpuzlar triploiddir, yani kromozomlarının iki yerine üç kopyasına sahiptirler. Bu onları steril hale getirir, bu da elbette seçilecek tohum olmadığı anlamına gelir.

Bu karpuzlar, ortak bir diploid karpuz (tıpkı çoğu insan gibi, her kromozomun iki kopyası) ile bir tetraploid karpuz (dört kopyası) çaprazlanarak oluşturulur. Her bitki, genetik bilgisinin yarısını aktarır, bu nedenle dahi, üç çift kromozom ve canlı tohum olmadan sona erer. İlginç bir şekilde, tipik (Cavendish) muzlarımız aynı nedenden dolayı çekirdeksizdir: onlar sadece triploid plantainlerdir.

Bazılarınız sorduğuna göre küp şeklindeki karpuzların da genetiğinin değiştirilmediğini belirtmek gerekir. Bunlar sadece küp şeklindeki bir kapta yetiştirilir. Tangelo ve mandalina gibi melez meyveler de GDO değildir; geleneksel melezleme yöntemleriyle üretilirler. 

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.