Avrupalılar Neden GDO'lara Karşı Çıkıyor?


Dünya genelinde, özellikle Avrupa Birliği'nin (AB) bazı ülkelerinde, tarımda genetik mühendisliğine karşı güçlü bir muhalefet hareketi gelişmiştir. Hareket, AB'de bir moratoryuma ve ithal genetiği değiştirilmiş (GM) ürünlere karşı düşmanlığın yanı sıra açık muhalefet eylemlerine yol açtı. 

Avrupalılar Neden GDO'lara Karşı Çıkıyor?

Pek çok kurum, genetik mühendisliği de dahil olmak üzere biyoteknolojiyi en başından beri son derece olumlu bir ışık altında sunarken ve hala son derece umut verici olduğunu düşünürken, bu güçlü düşmanlık nasıl açıklanabilir? Bu muhalefet hareketini daha iyi anlamak, onun belirleyicilerini, temellerini ve sonuçlarını anlamakla birlikte yararlıdır.

1996 yılı sonundan itibaren GDO konuları geniş bir şekilde kamuoyuna duyurulduğunda, kurumlara olan güven ve bazı teknolojik gelişmeler azalmıştı. 

Gerçekten de, kamuoyu, özellikle kontamine kan (HIV), Deli Dana hastalığı, asbest vb. gibi çeşitli konular tarafından güçlü bir şekilde işaretlendi. Bu sorunlar, güçlü bir güvensizliğe yol açtı ve kamuoyunun, firmaların ve kamu otoritelerinin ekonomik veya politik çıkarları korumak için bazen sağlık risklerini göz ardı ettiğine inanmasına neden oldu. 

Daha sonra, GDO'larla ilgili tartışmalar ( yani , izin, ithalat, etiketleme, etki vb.) hala gıda güvenliği sorunlarından ( ör.., BSE, listeriyoz, vb.) yaygın olarak duyurulmuştu. Ayrıca kirlilik ve güvenlik sorunları ön plana çıkınca tarım ve gıda sisteminin aşırılıklarını eleştiren bir hareket büyüdü. 

Medya ve toplumsal tartışmalar giderek daha sık olarak GDO'lara eleştirel bir bakış attı. Bu nedenle GDO'larla ilgili bilgiler sıklıkla kritik veya olumsuz olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.