Bilgiler

GDO'lar Hakkında Merak Edilenler


Genel olarak "GDO" olarak adlandırdığımız şey, biyomühendislik yoluyla moleküler olarak değiştirilmiş bitkilerdir (veya daha az yaygın olarak hayvanlardır).

Bilgiler

Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO'lar), genetik materyali bir laboratuvarda genetik mühendisliği yoluyla yapay olarak manipüle edilmiş canlı organizmalardır. Bu, doğada veya geleneksel melezleme yöntemleriyle oluşmayan bitki, hayvan, bakteri ve virüs genlerinin kombinasyonlarını oluşturur.

Dünya Sağlık Örgütü, her genetiği değiştirilmiş gıda olarak kendi güvenliği için ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini öne sürmektedir, ancak uluslararası piyasada GDO gıdaların güvenlik değerlendirmelerini geçtiğini ve insan sağlığına olumsuz hiçbir etkisi olmadığı algısı yaratılmaktadır.

Günümüzde son derece hızlı bir şekilde atran genetik modifikasyon çalışmaları gıda üretimi konusunda oldukça avantajlı bir şekilde devam etmekte ve üreticiler sürekli genetiği değiştirilmiş gıdaların faydalarından bahsetmedir. Ancak bilim adamları, bu ürünlerin güvenliği konusunda henüz fikir birliğine varamamışlardır.

GDO'lar genetik kodları bir şekilde değiştirilmiş canlı varlıklardır. Yüzyıllardır devam eden geleneksel ıslah, iki farklı kaynaktan gelen genlerin tamamının karıştırılmasını içerirken, GDO üretmek çok daha hedeflidir. Tarlada iki bitkiyi çaprazlamak yerine, bir laboratuvarda tek tek hücrelere bir veya iki gen yerleştirirler.

Güvenilir bağımsız uzun vadeli beslenme çalışmalarının yokluğunda, GDO'ların güvenliği bilinmemektedir. Bunun sonucunda, tüketiciler meseleleri kendi ellerine alıyor ve GDO deneyinden vazgeçmeyi seçmektedir.

Avustralya, Japonya ve Avrupa Birliği'ndeki tüm ülkeler dahil olmak üzere dünya çapında altmış dört ülke, genetiği değiştirilmiş gıdaların etiketlenmesini gerektiriyor. Kanada herhangi bir GDO etiketi gerektirmez.

Paketlenmiş gıdaların çoğu mısır, soya, kanola ve şeker pancarından elde edilen bileşenler içerir ve bu ürünlerin büyük çoğunluğu genetik olarak modifiye edilmiştir.

GDO'lar hakkında endişe devam etmektedir. 2019'da bilimsel olarak saygın bir dergide yayınlanan hakemli bir makale, birçok insanın hala onlar hakkında endişe duyduğunu veya bilim adamları arasında tüketmenin güvenli olduğu konusunda anlaşmaya rağmen genetiği değiştirilmiş gıdaların kullanımına karşı olduğunu gösterdi.

GMO Free ve NON GMO etiketi ve sertifikasyonu ile ilgili konularda ayrıntılı bilgi edinmek veya belgelendirme başvurusunda bulunmak için uzman ekibimize ulaşmaktan çekinmeyiniz.